Karpatka jeżynowa
Przygotuj się na ekscytującą, nową odsłonę tradycyjnego kremowego ciasta dla miłośników jeżyn – Karpatkę Jeżynową. Ten przepis, oparty na pudrze do pieczenia popularnej marki Gellwe, jest zmodyfikowany tak, aby uwzględniał słodko-kwasowy smak jeżyn. Ten deser to doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie intensywność smaku oraz misternie łączące się nuty kremu i owoców. Zwieńczenie stanowią pieczone ciasto drożdżowe, które ze swoją puszystością idealnie komponuje się z kremem i owocami. Zaskocz swoich gości tym niebanalnym deserem, który jest rewelacyjnym połączeniem tradycji z nowoczesnością.
Piotr Zieliński
Składniki:
- Ciasto:
- 150g margaryny
- 1 szklanka wody
- 1 szklanka mąki pszennej
- 5 jajek
- szczypta soli
- szczypta proszku do pieczenia
- Krem:
- 700ml śmietany 30% Łaciata do ciast i deserów
- 2 szklanki jeżyn (mogą być mrożone)
- 2 fioletowe galaretki (w przepisie użyto Gellwe o smaku owoców leśnych oraz Wodzisław galaretka ametystowa o smaku wieloowocowym)
- 2 łyżeczki cukru zwykłego
- 4 łyżki cukru pudru
- Dekoracja:
- cukier puder
- świeże jeżyny
Karpatka jeżynowa – jak zrobić?
- Ciasto: wodę i margarynę umieszczamy w garnku i zagotowujemy. Gdy zacznie wrzeć, zdejmujemy z ognia, dodajemy mąkę i mieszamy, najlepiej drewnianą łyżką. Następnie stawiamy z powrotem na malutkim ogniu i gotujemy ok. 5 – 7 minut, mieszając – ciasto ma odchodzić od garnka. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy do wystudzenia. Do wystudzonego ciasta dodajemy po 1 jajku, cały czas miksując, następnie szczyptę soli i odrobinę proszku do pieczenia. Ucieramy do połączenia. Ciasto dzielimy na 2 części. Wykładamy papierem do pieczenia 2 blachy o wym. 24x38cm i do każdej przekładamy jedną część ciasta. Rozprowadzamy je w blachach nożem. Ciasto gotowe do pieczenia leciutko skrapiamy wodą.
- Piekarnik nagrzewamy do 200ºC i wkładamy ciasto; po 10 minutach zmniejszamy temp. do 180ºC i pieczemy dalsze 20 minut. Tak samo postępujemy z drugą częścią ciasta. Gotowe blaty odstawiamy do ostudzenia.
- Krem: 2 galaretki rozpuszczamy w 3/4 szkl gorącej wody wraz z 2 łyżeczkami cukru. Odstawiamy do wystudzenia (uwaga, bardzo szybko tężeje). Jeżyny rozdrabniamy blenderem i przecieramy przez sitko, by pozbyć się pestek.
- Schłodzoną śmietanę ubijamy mikserem na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy cukier puder, powoli wlewamy lekko tężejącą galaretkę i na koniec dodajemy przetarte jeżyny. Miksujemy krótko do połączenia i wstawiamy na 10 – 15 minut do lodówki, by masa lekko stężała.
- Po wyjęciu z lodówki wykładamy masę na pierwszy blat ciasta, zostawiając ok. 1,5 cm odstępu od brzegów i przykrywamy drugim blatem. Wierzch karpatki można posypać cukrem pudrem i udekorować jeżynami. Ciasto schładzamy 2 godz w lodówce, by masa dobrze stężała, potem należy je przechowywać w chłodnym miejscu.
Karpatka jeżynowa – dodatkowe informacje
Jeśli galaretka przed dodaniem do masy za bardzo nam stężała, podgrzewamy ją krótko na małym ogniu, cały czas mieszając do momentu, aż znów stanie się płynna. Jeśli chcemy uzyskać bardziej intensywny kolor masy, należy użyć więcej jeżyn. Śmietana powinna być chłodzona w lodówce co najmniej kilka godzin przed ubijaniem (najlepiej całą noc).