Jogurt naturalny domowym sposobem

Jogurt naturalny domowym sposobem

Jogurt naturalny domowym sposobem to zdrowa, smaczna i satysfakcjonująca alternatywa dla sklepowych produktów. Przygotowany według tego przepisu jest pełen probiotyków i naturalnych składników. Posiada gładką i aksamitną konsystencję, a jeden składnik można dostosować według własnych preferencji. Przygotowywanie jogurtu w domu to również doskonały sposób na nauczenie się, jak zahartować jogurt, przez co staje się on jeszcze bardziej przyjazny dla układu trawiennego. Ten przepis jest prosty, a proces jego tworzenia daje wiele satysfakcji. Możliwości smakowe są nieograniczone, a gotowy jogurt możemy wykorzystać na wiele sposobów.

Składniki:

  • jogurt naturalny z aktywnymi kulturami bakterii
  • 1 litr mleka pełnotłustego 3,2%

Jogurt naturalny domowym sposobem – jak zrobić?

  1. Przygotowałam 4 wysterylizowane słoiczki o objętości po ok 300ml (wyparzyłam je w piekarniku i ostudziłam, aby w momencie wlewania mleka nie były za gorące, ponieważ wysoka temp. zabije bakterie jogurtowe). Litr mleka (najlepiej świeżego, prosto od krowy, w każdym razie nie UHT), postawiłam na małym płomieniu kuchenki gazowej i podgrzałam do temp. 45-48 st. Temperaturę sprawdziłam wkładając do mleka palec. Jeśli nie możemy go utrzymać dłużej niż 10 sekund, to znaczy że temperatura jest odpowiednia. Jeśli jesteśmy w stanie trzymać go dłużej, to jest za zimne, jeśli krócej, za gorące.
  2. Jogurt należy zahartować – wlewając kilka łyżeczek ciepłego (ale nie gorącego!) mleka, po czym mieszamy z pozostałym mlekiem.
  3. Mleko z kulturami bakterii jogurtowych przelewamy do słoiczków, które szybko zakręcamy i stawiamy w tem. 43-45 st C. na 4 godziny. Etap ten to inkubacja. Ja włożyłam słoiczków do kartonowego pudełka wyłożonego polarowym materiałem, zawinęłam dodatkowo w dwa ręczniki i dwa koce, można również użyć gazet.
  4. Po 4 godzinach słoiczki przekładamy jak najszybciej w chłodne miejsce, czyli najlepiej do lodówki.
  5. Prawidłowo zrobiony jogurt ma delikatny smak i kremową konsystencję. Nie jest zbyt gęsty. W przemyśle mleczarskim aby uzyskać gęstszy jogurt, mleko zagęszcza się przez parowanie.

* Jogurt można zahartować przez wlaniu kilku łyżeczek ciepłego (ale nie gorącego!) mleka i wymieszaniu z pozostałym mlekiem.
** Można użyć gazet zamiast polarowego materiału.

Jogurt naturalny domowym sposobem – dodatkowe informacje

* Bakterie jogurtowe to np. Streptoccocus thermophilus i Lactobacillus bulgaricus. Jeśli temperatura inkubacji jest za niska, jogurt będzie zbyt płynny, jeśli będzie zbyt kwaśny, to znaczy że inkubowany był zbyt długo. Można dodawać do sałatek albo w blenderze zrobić z owocami, ja do części dodałam galaretkę – wyszedł słodki i owocowy. Produkt ten może stać przez tydzień w lodówce. Jogurtu nie zjadamy do końca, łyżkę lub dwie zostawiamy na przygotowanie następnego.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Jogurt kawowy
Następny przepis: Jogurt truskawkowy osłodzony bananem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode