Dżem rabarbarowy

Dżem rabarbarowy

Dżem rabarbarowy jest prawdziwym symbolem letnich smaków, którym można rozkoszować się przez cały rok. Marmolada z rabarbaru jest subtelna i kwaskowata jednocześnie, dzięki czemu stanowi doskonałe urozmaicenie dla wielu potraw. Doskonała na świeżym pieczywie, do naleśników, ciast i deserów. Zawiera mnóstwo witamin i minerałów, które są niezbędne dla naszego organizmu. Tworzenie dżemów z rabarbaru to także doskonały sposób na wykorzystanie tego sezonowego składnika podczas jego obfitej dostępności. Dżem rabarbarowy to przepis, który łączy w sobie tradycję i nowoczesność, prostotę wykonania i niepowtarzalny smak.

Składniki:

  • 1 kilogram rabarbaru
  • 250 gram cukru
  • sok z 3 cytryn

Dżem rabarbarowy – jak zrobić?

  1. Rabarbar myjemy, osuszamy, obieramy i kroimy w drobną kostkę. Przekładamy do garnka najlepiej z grubym dnem. Następnie wsypujemy cukier i wyciskamy sok z trzech cytryn. Tak przygotowany rabarbar wstawiamy na średni ognień. Gdy zacznie bulgotać zmniejszamy ognień do minimum. Dżem rabarbarowy musi wyparować jak największą ilość wody. Gotujemy tak około 2 godzin. Dżemu należy pilnować aby się nie przypalił. Od czasu do czasu mieszamy. Sprawdzamy gęstość dżemu, w zależności od tego jaki jest rabarbar, dżem może już po jednej godzinie być odpowiedni do przełożenia do słoików. Po tym jak już dżem rabarbarowy nabierze odpowiedniej gęstej konsystencji, gorący przekładamy do słoików i zakręcamy. Słoiki i zakrętki powinny być wyparzone i osuszone. Dżem przekładamy łyżką lub chochlą w zależności jakie mamy słoiki. Uważamy przy tym aby się nie oparzyć, dżem jest bardzo gorący i kleisty. Tak przygotowanie słoiki pasteryzujemy. Ja pasteryzuję w piekarniku. Wkładam słoiki na środkową półkę piekarnika. Ustawiam temperaturę 120 stopni góra dół bez termoobiegu. Pasteryzuję 20 minut. Gorące słoiki wyjmuję i stawiam dodatkowo do góry dnem. Pozostawiamy tak do całkowitego wystudzenia. Dżem rabarbarowy przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu.

Słowa kluczowe: marmolada z rabarbaru, dżemy z rabarbaru, dżem rabarbar, rabarbar dżem, dżem rabarbarowy, dżem z rabarbaru

Dżem rabarbarowy – dodatkowe informacje

Taki dżem z rabarbaru to świetny dodatek do przeróżnych ciast, naleśników, placków, gofrów i innych smakołyków.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Dżem pomidorowy
Następny przepis: Dżem truskawkowo- jagodowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode