Domowe ogórki kiszone

Domowe ogórki kiszone

Domowe ogórki kiszone to klasyk polskiej kuchni, szczególnie ceniony za swój niepowtarzalny smak i aromat. Ten przepis to tradycyjna metoda kiszenia ogórków pielęgnowana od pokoleń. Ogórki kiszone domowe są nie tylko smaczne, ale także niezwykle zdrowe, pełne probiotyków dla dobroczynnej flory jelitowej. Wybierając do przygotowania młode, chrupiące ogórki i aromatyczne przyprawy, można upewnić się, że efekt końcowy będzie nie tylko pyszny, ale także pełen witamin i minerałów. Kiszonki są idealnym dodatkiem do różnych dań, perfekcyjnie komponują się z tradycyjnym obiadem, ale sprawdzą się także jako przekąska.

Składniki:

  • 4 kilogramy małych ogórków gruntowych
  • 20 centymetrów korzenia chrzanu
  • 16 liści czarnej porzeczki
  • 16 liści wiśni
  • 16 ząbków czosnku
  • 2-3 liście chrzanu
  • 1 duży pęczek kopru z baldachami
  • Zalewa
  • 4 litry wody
  • 8 płaskich łyżek soli kamiennej *

Domowe ogórki kiszone – jak zrobić?

  1. 1.
    Przygotowanie ogórków zaczynamy od dokładnego umycia ogórków. Następnie myjemy i wyparzamy wszystkie słoiki oraz zakrętki. Zakrętki dodatkowo osuszamy. Najlepiej sprawdzą się tu słoiki o pojemności 1 litra. Do każdego słoika wrzucamy mały kawałek chrzanu oraz ząbki czosnku przekrojone na pół. Każdy słoik wypełniamy ciasto ogórkami, układając je pionowo jasną częścią do góry. Na wierzch każdego słoika wkładamy liście wiśni oraz czarnej porzeczki. Na koniec zawijamy w koło koper oraz liście chrzanu.
  2. 2.
    Zalewa

    Do zimnej wody dodajemy sól i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się soli. Używam wody kranowej. Każdy słoik uzupełniamy zalewą, która powinna przykryć ogórki w całości. Słoiki mocno zakręcamy i odstawiamy na 2-3 dni w miejsce, gdzie temperatura nie przekracza 20°C. Warto pod słoiki podłożyć ściereczkę, ponieważ w pierwszych dniach kiszenia możemy zaobserwować, że zalewa trochę wycieka ze słoików. Nie ma się czym martwić, to normalny proces kiszenia. Po 3 dniach słoiki z ogórkami przenosimy do spiżarni.

    Odnośniki

    * można użyć zwykłej soli jodowanej, choć polecam jednak sól kamienną, która ma najwięcej cennych minerałów i pierwiastków śladowych.

Domowe ogórki kiszone – dodatkowe informacje

-ogórki na przetwory powinny być wąskie i długie. Świeże, jędrne bez przebarwień i uszkodzeń. Najlepsze są oczywiście takie nienawożone.
-przed rozpoczęciem przygotowywania przetworów z ogórków, dobrze jest je namoczyć w zimnej wodzie przez całą noc
-jeśli nie posiadacie liści porzeczki oraz wiśni, możecie śmiało je pominąć. Najważniejszy jest koper, czosnek oraz chrzan
-z podanej ilości składników otrzymujemy 8 słoików ogórków o pojemności 1 litra
-proces kiszenia trwa około 14 dni. Po tym czasie ogórki nadają się do jedzenia
-po otwarciu słoik przechowujemy w lodówce. Może stać otwarty nawet kilka tygodni


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: domowe paluszki grissini
Następny przepis: Domowe parówki z indyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode