Bezglutenowe pierogi ruskie

Bezglutenowe pierogi ruskie

Jeśli jesteś wielbicielem polskiej kuchni, ale szukasz alternatyw bezglutenowych, bezglutenowe pierogi ruskie są dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Nasz przepis na te tradycyjne pierogi, wzbogacony o twórcze użycie mąki bezglutenowej, umożliwia tworzenie smakowitego dania, które jest zarówno zdrowe, jak i sycące. Bezglutenowe pierogi ruskie zachowują wszystko, co kochamy w pierogach – miękkie ciasto, smakowite farsze z białego sera, ziemniaków i cebuli, a jednocześnie są odpowiednie dla osób na diecie bezglutenowej. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak zrobić pierogi bezglutenowe? Nieważne czy zrobiłeś to, czy nie – ten przepis jest dla Ciebie.

Składniki:

  • Składniki na 50-60 pierogów
  • koncentrat mąki bezglutenowej firmy Bezgluten lub Schär 500 g
  • olej 2 łyżki + 1 łyżka do gotowania
  • ciepła woda 250-300 ml
  • szczypta soli

Bezglutenowe pierogi ruskie – jak zrobić?

  1. Przygotowanie:
    Koncentrat przesypuję do miski, mieszam z solą. Olej dodaję do wody, wszystkie składniki łączę ze sobą. Stolnicę podsypuję mąką, całość zagniatam do uzyskania plastycznej konsystencji. Ciasto trzymam pod przykryciem, najlepsza będzie bawełniana ściereczka. Dzielę ciasto na parę części, z każdej rozwałkowuję nieco grubszy placek, niż w przypadku pierogów tradycyjnych. Krążki wykrawać od rantu szklanki lub specjalnego pierścienia. Dodatkowo jeszcze raz krążki rozwałkowuję wałkiem, aby odzyskały plastyczność. Na każdy krążek na środku nakładam małą łyżeczkę farsz, zlepiam dokładnie brzegi tak, aby farsz się nie wydostał na linię zlepienia, zachowując ostrożność (ciasto pierogowe jest tak delikatne, że może się rozerwać). Pierogi przygotowane do gotowania przykrywam ściereczką, aby nie wyschły.
  2. Gotowanie:
    Gotuję partię w osolonym wrzątku z dodatkiem łyżki oleju (około 10 sztuk). Kiedy pierogi wypłynął na powierzchnie wody, po 2 minutach wyjmuję za pomocą łyżki cedzakowej.

Smacznego!

porady – dodatkowe informacje

Pierogi bezglutenowe wymagają większego nakładu pracy i czasu przy lepieniu. Ciasto pierogowe bezglutenowe jest bardzo delikatne, szybko się wysusza, przy tym kruszy i traci swoją plastyczność. Wówczas należy kawałek ciasta zagnieść ponownie lub ogrzać nad parą dosłownie pare sekund, jednocześnie zagniatając dłońmi. Wtedy ponownie staje się ciepłe i plastyczne.

Smakiem pierogów bezglutenowych są bardzo zbliżone do pierogów tradycyjnych, są bardzo smaczne i delikatne. Pomimo drobnych kłopotów i czasu, który trzeba poświęcić przy ich lepieniu, wiem, że są tego warte. Gorąco polecam!


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Bezglutenowe kruche babeczki migdałowe
Następny przepis: Bezglutenowe placuszki amarantusowe z bananem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode