share

Prawda jest taka, że kawa nie wypłukuje magnezu – prawdziwy sprawca znajduje się w lodówce.

by





Magnez w diecie

Opinia, że kawa wypłukuje magnez, krzywdzi uwielbianą „małą czarną”. Co więcej, kawa w rozsądnej ilości wręcz dostarcza tego pierwiastka – bilans zysków i strat wypada więc na plus. Magnezu „pomaga” się pozbyć zupełnie coś innego, co pewnie macie w swojej lodówce.

Magnez jest pierwiastkiem, którego potrzebujemy w sporych ilościach – uzupełnić jego braki jednorazowo może być wam trudno. Musielibyście zjeść jednorazowo kilka kilogramów szpinaku lub pestek dyni. Bardzo dużo magnezu zawiera kasza gryczana, ale wchłanianie tego pierwiastka utrudnia też niestety kilka czynników często niezależnych od nas, np. chroniczne zmęczenie lub stresujący tryb życia. Wchłanianiu się magnezu nie pomaga też gotowanie potraw – blisko 75% jego zawartości ucieka wraz z parą z garnka. Możecie też pozbywać się go nieświadomie, jedząc lub pijąc nieodpowiednie produkty.

Rola magnezu w organizmie

Magnez jest bardzo istotny – nadzoruje i bierze udział w ponad 300 procesach w organizmie. Jest też bardzo ważny dla pracy mięśni, w tym również mięśnia sercowego. Niedobór magnezu często daje o sobie znać migreną. Jeśli często z niewiadomego powodu boli was głowa, sprawdźcie, czy macie właściwy poziom tego pierwiastka w organizmie. Przeciągający się w czasie niedobór magnezu, może prowadzić nawet do cukrzycy typu 2.

Magnez wspiera również:

  • odpowiedni poziom cukru we krwi
  • prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
  • utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi
  • procesy podziału i namnażania się komórek, syntezę białek
  • proces regeneracji i budowy kości

Czy kawa wypłukuje magnez?

Na pewno nieraz zetknęliście się z taką opinią. Czas obalić ten mit. O wypłukiwanie magnezu z organizmu obwiniana jest głównie kofeina, która nie tylko pobudza, ale ma także lekkie działanie moczopędne. Wypijając 4 filiżanki „małej czarnej” dziennie, przyjmujemy ok. 28 mg magnezu i 400 mg kofeiny. Jednocześnie, przy takiej ilości napoju, wydalamy też z moczem ok. 4 mg magnezu, zatem bilans wciąż jest na plusie. Aby stwierdzić jednoznacznie, że kawa wypłukuje magnez, musielibyście jej pić zdecydowanie powyżej 4 filiżanek dziennie. Jeśli pijecie 4 filiżanki dziennie i oczywiście zaglądacie w ciągu dnia do toalety, w waszym organizmie zostaje na czysto ok. 24 mg magnezu pochodzącego z kawy. Pod warunkiem, że jednocześnie niechcący nie ograniczacie sobie wchłaniania magnezu innymi produktami.

Co wypłukuje magnez z organizmu?

Jest 3 zdecydowanie bardziej winnych sprawców niż kawa. Pierwszym są napoje z procentami, zwłaszcza, jeśli raczycie się nimi regularnie. Etanol wyjaławia układ pokarmowy i sprawia, że organizm przestaje wchłaniać mikroelementy podczas trawienia. Dlatego osoby, które regularnie piją większe ilości napojów wyskokowych, mimo że jedzą zdrowo i w urozmaicony sposób, mogą być jednocześnie niedożywione. Mogą się u nich pojawiać braki nawet podstawowych, niezbędnych do codziennego funkcjonowania pierwiastków, które często da się uzupełnić wyłącznie dietą.

Drugim winnym są fosforany. W składzie wielu gotowych dań i produktów występują jako kwas fosforowy (E338). Jednym z charakterystycznych produktów o dużej zawartości kwasu fosforowego są gazowane napoje typu cola – w ciemnym kolorze. Kwas fosforowy pełni rolę regulatora kwasowości. Znajdziecie go też w:

  • wielu wysoko przetworzonych produktach zbożowych
  • serach i przetworach mlecznych
  • mięsie, rybach i podrobach
  • wędlinach

Fosforany wiążą się trwale z magnezem, nie pozwalając mu przedostać się dalej i pełnić swojej roli. Jeśli więc od czasu do czasu lubicie napoje z procentami łączyć z gazowanymi, magnez „ucieka” wam jeszcze szybciej.

Trzecim winowajcą jest cała grupa czynników, powiązanych z różnymi dolegliwościami i aktualnym trybem życia, w tym:

  • stałe przyjmowanie leków moczopędnych i leków na refluks lub wrzody żołądka
  • odwodnienie i zatrucia wywołujące długotrwałe wymioty i biegunkę
  • choroba Leśniowskiego-Crohna
  • zaburzenia pracy nerek, w tym procesu filtracji, podczas którego część magnezu i wody, zamiast wydalana, jest z powrotem wchłaniana do krwiobiegu.

Instytut Żywności i Żywienia określa dzienne zapotrzebowanie na magnez w ilości 265 mg dziennie dla kobiet i 350 mg dla mężczyzn. Jeśli od jakiegoś czasu „drga” wam powieka czy łydki, warto też sprawdzić poziom tego pierwiastka w organizmie. Prawidłowe stężenie magnezu w osoczu mieści się w przedziale od 0,65 do 1,2 mmol/L.

Naturalne alternatywy dla kawy

Nie będziecie potrzebować napojów energetycznych ani kawy w ciągu dnia. Inny naturalny produkt działa lepiej i dłużej.

Kawa z dodatkiem, który podkręca trawienie

Wsypujcie po 1 szczypcie, a spodnie z liceum będą leżeć jak ulał.


Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode