share

Po 60. organizm będzie trawił jak za młodu: nieoceniona wartość przyprawy, która wydaje się być chwastem

by

Czosnaczek pospolity – niezwykła roślina o wartościowych właściwościach

Wielu z nas niesłusznie bierze tę roślinę po prostu za chwast i mija ją z obojętnością podczas spacerów. Duża szkoda, ponieważ skrywa ona w swoim wnętrzu wiele cennych właściwości. Nie tylko doskonale przyprawia dania, ale też pomaga na wiele częstych dolegliwości po 60. roku życia. Ta roślina wywodzi się z rodziny kapustowatych, zazwyczaj można ją znaleźć na obrzeżach lasów liściastych oraz dróg, niekiedy też w zaroślach i na miejskich trawnikach. Choć swoim wyglądem przypomina pospolity chwast, jest to ziele w całości jadalne i bardzo korzystnie oddziałujące na cały nasz organizm.

Czosnaczek pospolity – jakie ma właściwości?

Czosnaczek pospolity, bo o nim właśnie mowa, jest zielem, które rośnie praktycznie wszędzie w Polsce. Spotkacie go na polach i łąkach, w pobliżu skupisk drzew, na osiedlowych trawnikach. Osiąga wysokość od 20 do 90 cm. Liście ma sercowate, na krawędziach mniej lub bardziej ząbkowane. Niektóre są podobne do pokrzywy lub bluszczyku kurdybanka. Czosnaczek z powodzeniem można wykorzystywać go zarówno w kuchni, jak i jako naturalne wsparcie dla zdrowia, szczególnie po 60. roku życia. Jakie ma działanie?

Czosnaczek pospolity, dzięki swojemu bogatemu składowi, przede wszystkim redukuje poziom złego cholesterolu, wzmacnia także działanie naszego układu immunologicznego, czyli poprawia odporność. Wykazuje także silne działanie antybakteryjne i antyseptyczne, oraz przeciwgrzybicze oraz bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego.

Tę roślinę w medycynie ludowej wykorzystuje się również do naturalnej profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Czosnaczek pospolity, zrywany w miejscach, które nie leżą blisko autostrad bądź miejsc wzmożonego ruchu aut, skutecznie odtruwa i wzmacnia organizm, działa też moczopędnie oraz rozkurczowo.

Pospolite ziele może być również świetnym roślinnym środkiem wspomagającym przy przeziębieniu, grypie, a także infekcjach górnych dróg oddechowych. Ma działanie rozgrzewające i wykrztuśne.

Pachnie jak pietruszka, a to coś znacznie lepszego. Po 60. zwalczy dokuczliwy problem

Czosnaczek pospolity jako przyprawa – zastosowanie w kuchni

Czosnaczek pospolity jest nieco cierpki, pikantny, ma wyczuwalny czosnkowy aromat. W smaku trochę przypomina świeżą rukolę, trochę pieczony czosnek. Po ugotowaniu staje się trochę mdły, dlatego polecamy jeść jego liście i młode pędy na surowo. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do past, letnich sałatek, twarożku, a także zup, potraw mięsnych i sosów. Dodadzą im świeżości oraz lekko ostrzejszego smaku.

Drobno posiekane liście tej rośliny dodane do ciasta sprawią, że otrzymacie pyszny chlebek czosnkowy. Na jego bazie możecie też przygotować pożywny i zdrowy śniadaniowy twarożek. Z nasion ziela w prosty sposób możecie z kolei przyrządzić domową musztardę.

Z czosnaczku zrobicie też skuteczny napar do picia. 1 łyżkę świeżo posiekanych liści zalejcie szklanką wrzącej wody i parzcie pod przykryciem przez ok. 15 minut. Dla smaku możecie dodać odrobinę miodu. Domowy napar z czosnaczku działa przeciwzapalnie, uspokajająco, łagodzi duszności, otwiera drogi oddechowe i ułatwia oddychanie.

Roślina nazywana „królową ziół”. Kobiety po 40. muszą ją poznać bliżej

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode