-
Ostra kuchnia
-
Ostra kuchnia uważana jest przez wiele osób za bardzo zdrową, ponieważ pikantne dodatki zabijają wiele drobnoustrojów. Nie wystarczy jednak po prostu przesadzić z odpowiednimi przyprawami, aby zapewnić sobie doskonały smak. Dobre przepisy na ostre jedzenie to skarb,. Na szczęście mamy ich całą kolekcję. Każdy miłośnik znajdzie ostre potrawy dopasowane do jego gustu: od dań z różnych stron świata, po rodzime specjały, aż po propozycje dla miłośników domowego grillowania.
W jakich krajach dominuje ostra kuchnia?
-
Ostra kuchnia to domena przynajmniej kilku państw. Jednym z częściej naśladowanych w Polsce jest tak zwany nurt Tex-Mex, czyli kuchnia teksańsko-meksykańska. W Meksyku chili jest zakorzenione tak bardzo, że niektórzy uznają je za element lokalnej tożsamości. Występuje tam kilkadziesiąt gatunków tej papryczki, różniących się stopniem ostrości. Chili łączone jest z mięsami różnego typu, wykorzystywane w sosach, a nawet mieszane z czekoladą. Główny posiłek często stanowi tortilla z fasolą i ostrą salsą lub pikantne burrito z sadzonym jajkiem i awokado.
-
Popularnością wśród osób kochających ostre przyprawy cieszy się również kuchnia tajska. Wykorzystuje się w niej pikantne pasty curry, chili, kolendrę oraz imbir. Dużym wyzwaniem dla turystów jest neua pad prik, czyli swego rodzaju gulasz złożony z wołowiny, czosnku, ziół i prawdziwego gwoździa programu, czyli papryczki Birs’s Eye, uznawanej za jedną z najostrzejszych odmian chili na świecie.
-
Pikantna kuchnia to także domena Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza stanu Indiana, a także Chin. Z ostrych smaków słynie zwłaszcza prowincja Syczuan, której mieszkańcy chętnie wykorzystują imbir, cebulę, czosnek i chili. Sztandarową potrawą jest gulasz syczuański, który czasami przyczynia się nawet do drętwienia języka. Prawdziwy miłośnik pikantnej kuchni nie zrezygnuje również z potraw indyjskich. Jedną z najbardziej charakterystycznych jest wieprzowina Vindaloo, wzbogacona curry oraz ogromnymi ilościami papryczki chili. Tylko najwytrwalsi są w stanie pochłonąć całą porcję.
-
Przyprawy w ostrej kuchni
-
Ostre przyprawy w polskiej kuchni zagościły już na dobre. Chętnie wykorzystujemy je nawet do dań, w których pierwotnie próżno ich było szukać. Prawdziwą gwiazdą jest papryczka chili, warto jednak wiedzieć, że poszczególne warianty nie są sobie równe. Odmiany liczy się w setkach, a ich ostrość, za którą odpowiedzialna jest kapsaicyna, mierzy w skali SHU. Dominuje w tym zestawieniu indyjska papryczka Bhut Jolokia. W Polsce często wykorzystywana jest papryczka habanero, jalapeno i cayenne.
-
Do ostrych dodatków zaliczyć należy również imbir. Ma on piekący, lekko gorzki smak. Wykorzystywany jest do dań azjatyckich oraz różnego rodzaju napojów. Polacy często sięgają również po kurkumę – przyprawę o silnym zapachu i ostrym, palącym smaku. Nie sposób zapomnieć również o pieprzu, który królował w polskiej kuchni przez wiele lat. Jego owoce zbierane są w różnych fazach dojrzałości, stąd też duże zróżnicowanie produktów. W sklepach kupić można pieprz czarny, biały, zielony lub kolorowy.
-
Pomysły na ostre potrawy
-
Ostre potrawy to kategoria bardzo obszerna. Na naszej liście przepisów znaleźć można receptury rodzime, jak na przykład zupa paprykowa lub gulaszowa, jak również dania bardziej egzotyczne, wywodzące się z różnych stron świata. Na wyszczególnienie zasługuje meksykańska zupa z cieciorką, wieprzowina po seczuańsku czy tajskie ogniste zielone curry z dorszem.
Prawdopodobnie najostrzejszą zupą świata jest tajska Tom Yam Kung, czyli pikantna zupa z krewetkami. Jej przygotowanie jest bardzo łatwe, choć wymaga zgromadzenia odpowiednich składników. Na uwagę zasługuje także kurczak tandoori – dość skomplikowane, ale smaczne danie indyjskie oraz węgierski gulasz.
-
Z czym jeść ostre potrawy?
-
Nie wszyscy są oswojeni z pikantnymi smakami, a jednak ciekawość prowadzi ich do próbowania tych dań. Z czym spożywać ostre potrawy? Często popijane są one wodą, co stanowi błąd. Za ostrość wielu dań odpowiada kapsaicyna, nierozpuszczalna w wodzie, lecz w tłuszczach. Znacznie lepszym pomysłem jest więc popijanie ostrych dań tłustym mlekiem lub przepłukiwanie ust olejem roślinnym. Ważny jest też sposób jedzenia: im dłużej przeżuwamy, tym lepiej łączymy je ze śliną.
share
Pikantna uczta – dla smakoszy ostrego jedzenia
Tagi