W krajach położonych wokół Morza Śródziemnego rośnie większość z 1200 mln drzew rosnących na całym świecie.
Ojczyzną oliwki europejskiej jest wschodni obszar basenu Morza Śródziemnego. Najlepiej jej się żyje w Hiszpanii, gdzie zaspokojone są jej wszystkie potrzeby. Umiarkowany klimat z niewielkimi wahaniami temperatur, duże nasłonecznienie, długie, ciepłe i suche lato, deszczowa wiosna i jesień oraz łagodna zima ze stosunkowo małymi opadami i rzadkimi nocnymi przymrozkami – są dla niej idealne.
W krajach położonych wokół Morza Śródziemnego rośnie większość z 1200 mln drzew rosnących na całym świecie. To właśnie w Hiszpanii znajduje się ¼ wszystkich drzewek, rośnie ponad 300 mln drzewek oliwnych, pokrywając obszar ponad 2 mln hektarów, co stanowi 25% wszystkich powierzchni uprawnych świata. Dzięki różnorodności klimatów i mikroklimatów oraz wielorodności i bogactwie gleb uprawia się w Hiszpanii wiele odmian oliwek. Najbardziej popularne z ponad 260 odmian występujących w Hiszpanii to: Arbequina, Hojiblanca, Manzanilla i Picual. Są to odmiany z których tłoczy się oliwę.
Oliwki rosną na wiecznie zielonych drzewach, które mogą osiągnąć wysokość nawet do 10-20m. Tak wysokich drzew nie zobaczymy, gdyż są one regularnie przycinane. Drzewo oliwne rośnie stosunkowo wolno. Po upływie 7 – 10 lat od momentu zasadzenia zaczyna owocować, a swą pełną dojrzałość osiąga po upływie około 20 lat. W okresie pełnej dojrzałości znajduje się w od 35 – 150 lat, owocując zbiera wtedy największe plony. Dorosłe drzewo może dać 40 -70 kg owoców. Do wytłoczenia 1l oliwy potrzebujemy 5-6 kg owoców. To właśnie od odmiany oliwki oraz podłoża i klimatu, w którym ona występuje zależy profil smakowo – zapachowy oliwy. Drzewo oliwne jest długowieczne, może dożyć sędziwego wieku, nawet do 2000 lat.
Autorką tekstów jest Anna Machera ze strony www.kochamoliwe.com, której celem jest propagowanie wiedzy o kulturze śródziemnomorskiej i kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Aby zdrowe nawyki wcielić w życie, na portalu www.kochamoliwe.com kupimy najwyższej jakości oliwę extra vergine z Hiszpanii. A dlaczego hiszpańska oliwa, bo w Hiszpanii jest jej najwięcej o czym niewielu z nas wiem. Dodatkowo autorka całe swoje serce wkłada w ten projekt, który wiąże się z jej pasją do Hiszpanii, kultury i kuchni hiszpańskiej i nie sprowadza się jedynie do sprzedaży i promocji oliwy.