- Unikalność i zachowanie kolejności wszystkich elementów
- Słowa kluczowe: zamrażarka, lodówka, czasowstrzymywacz, sezonowe owoce i warzywa, mrożenie żywności, codzienne życie, czarna godzina, robienie przetworów, wekowanie, zepsucie, spleśnienie, produkty nie do zamrażania, przechowywanie w niskich temperaturach, zatrzymanie lata w słoiku, czereśnie, szczaw, botwinka, ananas, cukinia, mleko, ser żółty, wędzona ryba, jajka, naleśniki, orzechy, nabiał, twaróg, sery kozie, serek wiejski, konsystencja, koperek
Zamrażarka w lodówce to prawdziwy „czasowstrzymywacz” – znacznie przedłuża sezon na sezonowe owoce i warzywa. Dzięki niej zjecie botwinkę czy młodą cukinię nawet późną jesienią. Co można mrozić? Zdecydowanie więcej, niż myślicie. W tym również produkty, których nigdy nie włożylibyście do zamrażalnika. Zróbcie to razem z nami.
Mrożenie żywności przyspiesza gotowanie, znacznie ułatwia codzienne życie i umożliwia zrobienie zapasów na tzw. czarną godzinę. Jeśli nie przepadacie za robieniem przetworów i wekowaniem, zamrażarka będzie doskonałą, łatwiejszą i szybszą alternatywą. Przygotowanie warzyw i innych produktów do zamrożenia trwa zdecydowanie krócej niż pasteryzacja obiadów. Nie grozi też zepsuciem czy spleśnieniem produktów (o ile po rozmrożeniu nie będziecie zamrażać ich ponownie). Pisaliśmy niedawno tekst o produktach, których w żadnym wypadku nie należy mrozić, teraz skupimy się na tych, które świetne przechowują się w niskich temperaturach, a wcale nie jest to oczywiste.
Zatrzymajcie sezon na świeże owoce i warzywa
Przy okazji robienia przetworów często mówi się o „zatrzymaniu lata w słoiku”. Wiele owoców i warzyw, które są z nami jedynie przez kilka miesięcy, da się przechowywać w lodzie bez utraty smaku i właściwości odżywczych. W listopadzie czy w grudniu będzie bardzo przyjemnie wyjąć z zamrażarki porcję czereśni i zrobić z nich deser. W deszczowy, jesienny dzień nie pogardzicie też na pewno botwinką czy szczawiową na świeżych liściach. Jak je mrozić?
Czereśnie
Umyjcie i opłuczcie czereśnie, odsączcie je z wody i wysypcie na ręcznik papierowy. Osuszcie od góry ściereczką lub ręcznikiem i pozostawcie do całkowitego wyschnięcia. Usuńcie ogonki i pestki. Zostawcie owoce w całości lub pokrójcie je na pół. Rozłóżcie je równą warstwą w odstępach na talerzu, tacy lub macie silikonowej. Możecie to robić piętrowo, przekładając kolejną tacką lub matą. Włóżcie do zamrażarki na godzinę. Przemrożone owoce zdejmijcie z tacek i wrzućcie luzem do woreczków na żywność. Wpiszcie na woreczku datę mrożenia – owoce można mrozić do 12 miesięcy.
Szczaw i botwinka
Zamrozicie je w bardzo podobny sposób. Z liśćmi szczawiu postępujcie tak samo, jak z liśćmi botwinki. Usuńcie brzydkie i uszkodzone liście, umyjcie buraczki i liście, a następnie osuszcie liście w wirówce do sałaty lub za pomocą ręcznika papierowego. Opcjonalnie, większe bulwy buraczków możecie obrać (lub zostawić ze skórką). Pokrójcie je na drobniejsze kawałki. Małe buraczki zostawcie w całości. Wysuszone już liście pokrójcie na kawałki. Wrzućcie wszystko luzem do torebki foliowej, podpiszcie go datą i włóżcie do zamrażarki. Wykorzystajcie w ciągu 12 miesięcy.
Ananas
Jeśli zostanie wam sporo dojrzałego ananasa, zamroźcie go. Obierzcie ze skóry, pokrójcie na kawałki i podobnie jak czereśnie ułóżcie w odstępach na tackach i zamroźcie na ok. 1 godzinę. Po przemrożeniu wrzućcie kawałki ananasa do torebki foliowej. Możecie też podzielić go na porcje. Podpiszcie datą i zużyjcie w ciągu roku.
Cukinia
Obrodziła wam cukinia? Problem klęski urodzaju można łatwo rozwiązać. Cukinia świetnie nadaje się do mrożenia – szczególnie, jeśli jest jeszcze młodziutka. Umyjcie i dokładnie osuszcie warzywa. Możecie pokroić ją grubo, w drobną kostkę lub zetrzeć na tarce – w każdej formie nadaje się do mrożenia. Kawałki cukinii włóżcie do torebki strunowej i do zamrażarki – w tej formie będzie doskonała do sosów, zup i np. do leczo i innych dań jednogarnkowych. Tartą cukinię włóżcie do silikonowych foremek na muffiny i wstępnie przemroźcie. Po godzinie wyjmijcie ją z foremek i przełóżcie do torebek, a następnie do zamrażarki.
Jak rozmrozić mięso mielone na kotlety w 15 minut? Sprytny trik na błyskawiczny obiad
Co można mrozić? 6 zaskakujących produktów
Warzywa i owoce sezonowe to zaledwie ułamek tego, co można mrozić. Są też inne zaskakujące produkty, które przetrwają w zamrażarce, a po rozmrożeniu będą smaczne. W tym m.in.:
Oliwa
Mrożenie czystego tłuszczu może wydawać się dziwnym pomysłem, ale działa. Tym bardziej, że podobnie jak orzechy, z czasem, w większych opakowaniach i w cieple, może ona zjełczeć. Jeśli zwykle kupujecie większą ilość, rozdzielcie oliwę na porcje i zamroźcie w pojemniczku na kostki lodu – wypełnijcie je do 3/4 wysokości. Do każdej dodatkowo możecie włożyć gałązkę tymianku lub kawałek rozmarynu, dzięki temu zyskacie oliwę ziołową. Tak przygotowaną tackę przykryjcie lub owińcie folią i włóżcie do zamrażarki.
Mleko
Podobnie jak oliwę, wiele osób kupuje na zapas mleko. Jeśli ma ono krótką datę i wiecie, że nie zdążycie go zużyć, odlejcie odrobinę do wykorzystania na bieżąco i ustawcie niepełną butelkę pionowo w zamrażarce. W butelce powinno być nieco wolnego miejsca, bo płyn po zamrożeniu zwiększy swoją objętość. Resztki niewykorzystanego mleka w butelce możecie zamrozić w kostkarce do lodu lub w silikonowych pojemnikach na muffiny.
Ser żółty
Zetrzyjcie go na tarce i przesypcie do torebki strunowej (lub kilku mniejszych woreczków). Możecie też zamrozić ser w plastrach, przekładając je kawałkami folii spożywczej. Nie mroźcie sera w dużym kawałku – przy krojeniu będzie się kruszył.
Wędzona ryba
Jeśli nie zjedliście całej, lub kupiliście za dużo, oddzielcie pozostałe mięso od ości i zamroźcie w zamykanym szczelnie pojemniczku (może wydzielać intensywny zapach).
Jajka
Kupujecie jajka na zapas – nawet 50 czy 100 sztuk jednorazowo? A może zostały wam po Wielkanocy lub po przygotowaniu deseru? Możecie je zamrozić: w całości lub same białka. Przełóżcie jajka do silikonowych foremek na muffinki, a białka przelejcie do woreczków strunowych. Możecie też rozbić i rozkłócić razem białka z żółtkami i przelać masę do szczelnie zamykanego pojemnika. Opiszcie pojemnik datą i zużyjcie w ciągu maksymalnie 12 miesięcy.
Naleśniki
Jeśli po obiedzie zostały wam niezjedzone naleśniki z nadzieniem, zamroźcie je w pojemniku na żywność. Świetnie zniosą niską temperaturę. Po rozmrożeniu i podgrzaniu będziecie mieć szybki obiad. Mrożone naleśniki bez dodatków po rozmrożeniu mogą się rwać.
Orzechy
Zapas orzechów również możecie zamrozić. Bez mrożenia, zwłaszcza w cieple, mogą szybko zjełczeć i zgorzknieć. Mrożenie temu zapobiega. Obrane orzechy przesypcie do woreczków strunowych, podpiszcie datą i włóżcie do zamrażarki.
Mrożenie żywności – a co z nabiałem?
Jeśli uwielbiacie twaróg i zawsze kupujecie za dużo, mamy dobrą wiadomość – biały ser również świetnie znosi mrożenie. Do zamrażarki śmiało możecie włożyć również sery kozie i serki śmietankowe do smarowania pieczywa. Wystarczy wrzucić je w opakowaniu do zamrażalnika. Niektórzy mrożą też serek wiejski, ale tutaj jest 1 haczyk. Taki serek zmieni konsystencję – po rozmrożeniu zamieni się on w gładszy twarożek – grudki się rozpadną. Dobra wiadomość jest taka, że nie straci on nic ze swojego smaku – jeśli planujecie go zmiksować np. na lody lub do pasty kanapkowej, śmiało go zamroźcie.