Nie tylko jajka i masło. To, co sprawia, że jajecznica wychodzi niezwykle kremowa, prawdopodobnie macie w lodówce, choć w pierwszej kolejności ten produkt nie kojarzy się z tą potrawą. Sprawdźcie nasz sposób na przepyszną i puszystą jak obłoczek jajecznicę już przy następnym śniadaniu.
Wystarczy dodać 1 łyżkę pewnego popularnego składnika, żeby jajecznica była wyjątkowo puszysta. Zobaczcie, co jest gwarantem takiego idealnego śniadania.
Co dodać do jajecznicy, żeby była kremowa i lekka?
Jak przygotować jajecznicę, która będzie soczysta i pyszna? Aby danie było kremowe, lekkie jak chmurka wystarczy dodać do surowych jajek 1 łyżkę majonezu. Ten przepis na jajecznicę wymyślił w 2016 roku Alton Brown, znany amerykański kucharz. Choć początkowo ten pomysł może wydawać się dziwny, to przecież wszyscy lubimy jajka na twardo z majonezem. Warto więc wzbogacić nim także inne jajeczne dania, gdyż okazuje się, że efekt jest genialny.
Dlaczego majonez do jajecznicy?
Ten nietypowy składnik chroni jajecznicę przed wysychaniem i sprawia, że staje się ona wyjątkowo puszysta i kremowa. Może wydawać się, że przez taki dodatek potrawa będzie tłusta, jednak nie musimy się tego obawiać. Tak mała ilość majonezu nie wpłynie znacząco na kaloryczność dania, za to wyraźnie poprawi jego smak i strukturę.
Jak przyrządzić jajecznicę idealną?
Ten przepis na jajecznicę właściwie nie różni się od klasycznej receptury. Ważne jednak, aby dodać majonez w odpowiedniej chwili, czyli na początku smażenia, zanim jajka zaczną się ścinać. Do tego warto dolać jeszcze łyżeczkę wody i wszystko dokładnie wymieszać. Jeśli nie macie w lodówce majonezu, zamiast niego możecie dodać też łyżkę śmietany 18% lub kremowego serka topionego.
Jakich błędów uniknąć, podczas robienia jajecznicy?
Ten dodatek to sprytny trik, jednak jeśli przygotowujemy danie w nieodpowiedni sposób, to niestety nie uratuje go już żaden magiczny składnik. Zawsze należy więc pamiętać o kilku podstawowych wskazówkach:
- jajka wybijamy najpierw do miski, a nie bezpośrednio na patelnię, dzięki czemu równomiernie się one ścinają;
- surowe jajka szybko mieszamy widelcem, nie ubijamy ich zbyt długo. Za mocno napowietrzona masa jajeczna po usmażeniu staje się sztywna;
- jajecznicę smażymy na małej mocy palnika. Duży ogień sprawi, że danie szybko wyschnie;
- lepiej wstrzymać się z soleniem potrawy, aż do końca smażenia. Jeśli posolimy jajka zbyt wcześnie, stracą one lekkość i puszystość.
Jak oryginalnie serwować jajecznicę?
Kremowa jajecznica doskonale smakuje sama w sobie, jednak dla uzyskania pełnego, zbilansowanego posiłku, warto podać ją z sycącym dodatkiem. Co można dodać do jajecznicy, oprócz pieczywa? Spróbujcie zaserwować ją w nieco ciekawszy sposób:
- zapieczoną w wydrążonej kajzerce lub połówce awokado;
- zawiniętą w naleśnik, tortillę lub lawasz;
- rozsmarowaną na tostach lub bajglach.
Jakie wartości odżywcze ma jajecznica?
Odpowiedź na pytanie, dlaczego warto jadać na śniadanie jajecznicę jest prosta – składa się ona głównie z jaj, które mają wiele wartości odżywczych – w tym witamin i składników mineralnych. W jajkach kurzych znajdziemy witaminę A (wpływa na nasz wzrok i stan skóry), D (dla mocnych kości i odporności), E (silny przeciwutleniacz, spowalniający procesy starzenia), K (działa m.in, przeciwzapalnie), B2 (ma nieocenione znaczenie dla poprawnej pracy układu nerwowego), B12 (ma udział w procesie tworzenia czerwonych krwinek), a także fosfor, potas, wapń, żelazo i magnez.