Choć w polskiej kuchni są obecne od niedawna, coraz więcej osób przekonuje się o ich niepowtarzalnym smaku. Oto krótka charakterystyka wszystkich rodzajów skorupiaków.
Mięczaki
Mięczaki to bezkręgowce, które przeważnie chroni muszla. Zamieszkują ujścia rzek i brzegi mórz. Zalicza się do nich ostrygi, omułki, przegrzebki, sercówki i inne małże, a także ślimaki oraz głowonogi (mątwy, kałamarnice, ośmiornice).
Charakterystyka mięczaków:
Ostrygi – to mięczaki występujące w Morzu Śródziemnym oraz w Oceanie Atlantyckim i Spokojnym. Mają wiele odmian, różniących się wielkością i odcieniem brązu. Smakosze jedzą je prosto ze skorupki, skropione sokiem z cytryny. Ta popularna forma dania powoduje, że nie można zwlekać ze spożyciem świeżo kupionych ostryg i musimy je zjeść jak najszybciej. Z ostryg można przyrządzać także zupę, piec je w piekarniku i smażyć w głębokim tłuszczu, a także dodawać do tatarów lub marynować.
Mule (małże) – występują na wybrzeżach Atlantyku, kanału La Manche, a nawet w części Bałtyku. Aby mieć pewność, że są świeże i smaczne, najlepiej wybierać okazy o muszli zamkniętej lub delikatnie rozwartej, ale zamykającej się po dotknięciu. Za wszelką cenę należy unikać tych o uszkodzonej muszli. Kolor mięsa omułków jest wskaźnikiem płci, a nie świeżości, zatem nie kierujmy się nim przy zakupie. Mule szybko tracą świeżość, dlatego najlepiej zjeść je od razu po zakupie. Nie przechowuje się ich w wodzie, a przed przystąpieniem do przyrządzania musimy dokładnie wyszorować muszlę. Najlepiej gotować je w rondlu o grubym dnie, zalać niewielką ilością wody i dusić na małym ogniu. Kiedy muszle zaczynają się otwierać, to znak, że są gotowe. Te, które się nie otworzyły, należy odrzucić.
Przegrzebki – są rodzajem małżów morskich, żyjących głównie blisko brzegów na piaszczystych lub roślinnych dnach morskich. We Francji nazywa się je także muszlami św. Jakuba. Muszle przegrzebków mają ok. 15 cm szerokości i zawierają ok. 90 g mięsa o cylindrycznym kształcie. Wewnątrz niej mogą się także znajdować różowe lub pomarańczowe jajeczka. Jeśli dokonujemy zakupu, warto wybierać te okazy, które mają mięso w kolorze kremowym, bez żadnych uszkodzeń i przebarwień. Kupując przegrzebki w muszlach, wybierajmy tylko takie, które są szczelnie zamknięte albo zamykają się po dotknięciu.
Kalmary – mięczaki te mają lekko gumowatą konsystencję. Najczęściej podaje się je z masłem i czosnkiem, włożone ponownie do skorupek lub jako składnik innych potraw. Kalmary można smażyć także w głębokim tłuszczu lub dusić w wywarze. Doskonale pasują do nich warzywa lub makaron po chińsku.
Ośmiornice – występują w klimacie umiarkowanym. Przyrządza się je w taki sam sposób, jak kalmary. Mięso powinno być zbite tłuczkiem, aż utraci sprężystość. Przed przyrządzeniem należy również odciąć ssawki i końce ramion. Następnie należy ją dobrze opłukać i włożyć do gorącej wody (ale nie gotować), by jeszcze bardziej zmiękła. Dopiero po kilkunastu minutach można zacząć ją gotować na wolnym ogniu. Czas gotowania jest dość długi – trwa od dwóch do czterech godzin.
Ślimaki – mięczaki o lekko gumowatej konsystencji. Można je kupować świeże lub w puszkach. Najczęściej podaje się je z masłem i czosnkiem, włożone ponownie do skorupek lub jako składnik innych potraw.