share

Jak uniknąć żółknięcia kalafiora podczas gotowania? Istnieje 1 prosty dodatek, który to umożliwi.

by

Sezonowe warzywa to prawdziwa uczta w kuchni. Do czołówki hitów na lato należy kalafior. Gotowany, podany z bułką tartą, to po prostu mistrzostwo smaku w swej prostocie. Ale co zrobić, kiedy kalafior żółknie w trakcie gotowania i przez to robi się mniej apetyczny? Wystarczy dolać do niego jeden z dwóch składników – sok z cytryny lub mleko – ale w odpowiednich proporcjach. Liczy się też rodzaj garnków! Szczegóły poniżej.

Na pewno chociaż raz zdarzyło wam się, że ugotowany kalafior z ładnego, apetycznego białego koloru przed gotowaniem, po wyciągnięciu z garnka zrobił się wyraźnie żółty. Pomijając zapach w trakcie obróbki we wrzątku (na co też mamy patent tutaj), efekt wizualny także może pokrzyżować nam plany w kuchni. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie tej kłopotliwej sytuacji, co zrobić, kiedy kalafior żółknie w trakcie gotowania.

Jak gotować kalafior?

Obrany z liści kalafior możemy gotować w całości, jeśli nie jest dużych rozmiarów. Duże okazy polecamy podzielić na mniejsze różyczki. Nie bójmy się też gotowania łodygi – jest w pełni jadalna. A nawet jeśli nam zostanie, to koniecznie wykorzystajmy ją do przetworów i ukiśmy!

  • Do gotowania kalafiora przyda się większy garnek, o pojemności ok. 2 litrów
  • Kalafior przed gotowaniem powinien być umyty pod bieżącą wodą, dokładnie oczyszczony.
  • Następnie wrzucamy do wrzącej wody z dodatkiem soli
  • Od tego momentu kalafior w całości gotujemy ok. 10-15 minut, a różyczki 8-10 minut
  • Stopień ugotowania kalafiora sprawdzamy za pomocą widelca – wbijając go w warzywo

Jak zachować kolor kalafiora w trakcie gotowania

W trakcie gotowania kalafior nie zżółknie, jeśli zakwasisz wodę łyżką soku z cytryny. Na ok. 2 litry możemy śmiało dodać właśnie taką ilość płynu. Innym sposobem jest gotowanie kalafiora z mlekiem – również porcja 15 ml będzie tutaj wystarczająca. Wiele gospodyń podkreśla, że kolor ugotowanego kalafiora zależy też od materiały garnka, w którym się przygotowuje warzywo. Substancje zawarte w kalafiorze mogą bowiem wejść w reakcję z niektórymi metalami. Nie poleca się więc używać garnków żelaznych lub aluminiowych.

Co zrobić z gotowanego kalafiora

Kalafior gotowany najprościej podać ze wspomnianą wyżej zasmażką – kalafior z bułką tartą to dla wielu osób smak dzieciństwa. Na obiad możemy podać też kotlety z kalafiora – te będą najlepsze, kiedy kalafior gotujemy dość krótko (do 5 minut). Gotowany kalafior al dente będzie też dobry do sałatek. Świetnie łączy się zarówno z innymi warzywami, jak i szynką czy nabiałem. Dobrym przykładem są sałatka z kalafiorem, szynką i żółtym serem czy sałatka z kalafiorem, pomidorem i jajkiem. Jeśli zdarzy nam się odwrotnie – rozgotować kalafiora – to też jest na to przepis. Pyszna pasta kalafiorowa na kanapki będzie hitem nie tylko na śniadanie. Smacznego!

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode