Pyszne, dorodne pomidory to przysmak wakacji. I chociaż dostępne są w sklepach przez cały rok, to właśnie w sierpniu smakują najlepiej. Mają też najwięcej cennych właściwości prozdrowotnych. Warto wiedzieć, jak przechowywać pomidory, aby nie popsuć ich jakości. Czy po zakupie powinny być położone na kuchennym blacie, czy raczej włożone do pojemnika w lodówce? Wyjaśniamy raz na zawsze.
Pomidorki koktajlowe, malinowe, bawole serca… Niezależnie od rodzaju, to właśnie w sezonie letnim najlepiej się nimi zajadać w surowej postaci. Co ciekawe, z biologicznego punktu widzenia pomidory to owoce, ale przyjęło się, że w kulinarnym zastosowaniu określamy je mianem warzyw. Jeśli mamy możliwość uprawiać je samodzielnie lub kupić bezpośrednio od rolnika – będziemy mieć pewność, że są zdrowe i smaczne. Pod warunkiem, że zastosujemy proste zasady, jak przechowywać pomidory, aby kusiły zapachem, smakiem i cenną zawartością.
Dlaczego warto jeść świeże pomidory?
Produkty te zawierają nie tylko szereg witamin, ale też mikroelementów i zbawiennych dla zdrowia składników. Szczególnie na uwagę zasługują dwie wartości. Pierwsza z nich to potas (aż 237 g na 100 g), którego odpowiedni poziom w organizmie niweluje problemy z bólem mięśni czy skurczami. Drugi z nich to likopen, czyli karotenoid występujący w pomidorach. To dzięki niemu pomidory mają nierzadko tak intensywnie czerwoną barwę. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, czyli spowalnia starzenie się komórek w organizmie. Tym samym wspomaga profilaktykę chorób serca czy krążenia. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy. Pomidory są jest niskokaloryczne – 17 kcal w 100 g – dlatego mogą po nie śmiało sięgać osoby pilnujące kaloryczności swoich posiłków.
Gdzie przechowywać pomidory?
Pomidory najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej – wtedy są najsmaczniejsze. Dobrze jest układać je na blacie, w przewiewnych koszyczkach. Nie powinny być jednak ściśnięte, bo delikatna skórka szybko zacznie się psuć. Jakich błędów nie popełniać przy przechowywaniu pomidorów?
- Zdecydowanie nie polecamy trzymania pomidorów w lodówce. Pomidory nie lubią zimna! W temperaturze poniżej 10 stopni C jeden ze związków w nich zawartych odpowiadający za smak, całkowicie znika. Chłód pogarsza nie tylko smak, ale też często strukturę produktu. Jeśli już zdarzy nam się, że włożymy warzywa do pojemnika w lodówce – powinniśmy je wyjąć na min. 12 godzin przed spożyciem. Łączny czas przechowywania pomidorów w lodówce (czyli w temperaturze poniże 7-10 stopni C) nie powinien przekroczyć 8 dni.
- Pomidorów nie należy magazynować w foliowych reklamówkach czy torebkach. Bardzo szybko przejrzeją. Ponadto bez dostępu do tlenu łatwo narazimy je na fermentację i zepsucie.
- W niektórych domach istnieje też zasada, że pomidorów nie powinno przechowywać się tuż obok ogórków gruntowych, bo mogą zżółknąć. Drugi nierekomendowany partner to kalafior – pomidory mogą zrobić się przy nim zbyt wodniste.
Jak przechowywać pomidory, żeby dojrzały?
W sytuacji, kiedy kupione pomidory nie są jeszcze dojrzałe „w punkt”, też możemy zastosować trik, jak przechowywać pomidory, żeby dojrzały. Najprostszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na blacie i uzbrojenie w cierpliwość. Po 2-3 dniach w temperaturze pokojowej powinny być odpowiednie. Mowa tu o pomidorach, które z bladoczerwonych nabiorą mocniejszego koloru. Zielone pomidory potrzebują nieco więcej czasu (nawet do tygodnia), a także towarzystwa innych, dojrzałych pomidorów. Dobrze jest umieścić je w kartonowym pudełku lub w przewiewnym, suchym papierze. Warto dodać, że zielone pomidory są doskonałe na przetwory – kilka okazów warto przeznaczyć na sałatkę z zielonych pomidorów do słoików.